Jdi na obsah Jdi na menu
 


Podkování

Ing. Václav Ráliš nabízí:

  • Podkování všech plemen koní - dostihové, sportovní, rekreační, westernové, kočárové, tažné
  • Strouhání koní nekovaných
  • Řešení ortopedických problémů majících původ v kopytě – vadné postoje, kopyta po zraněních, rozštěpy, hniloby, nepravidelná kopyta (plochá, špalková…)

p9090521.jpg

 

Trocha teorie:

Ne nadarmo se říká, že „bez kopyta není kůň“ a myslí se tím kopyto zdravé, silné a způsobilé k práci, kterou od koně potřebujeme.

Nebudeme se přít, zda je lepší kovat či nekovat, důležité je, aby úprava kopyt vždy hlavně vyhovovala koni. Proto se řídíme citem a zdravým rozumem a vycházíme z toho, že kování má kopyto koně především chránit a umožnit mu lepší výkon ve sportu i práci.

p9090442.jpg

Proto koveme koně dostihové, sportovní či tažné vhodnými podkovami. U koní rekreačních nebo chovných musíme vždy uvážit, po jakém terénu a jak často se pohybují a co od nich vyžadujeme. Pokud tráví většinu života na travnaté pastvině nebo v halách, jistě mohou zůstat bosi, ale pokud je terén náročnější, podnikáme delší vyjížďky či denně jezdíme byť jen hobby, je třeba kopyta chránit podkovou.

Bosý kůň vyžaduje nejméně 1x za 6 týdnů kvalitní korekturu a mezi nimi je dobré kopyta kontrolovat, zda nejsou někde odštípnutá a případné nerovnosti lehce zabrousit rašplí. Kování provádíme většinou po 6 – 8 týdnech dle opotřebení podkov a růstu kopyta. Při úpravě by se potom měla kleštěmi odštípnout odumřelá rohovina kolem 1 cm tloušťky.  Kopyto by nemělo přerůstat přes podkovu, ta by neměla být extrémně opotřebená na žádném místě. Jinak voláme podkováře dříve.

Podkováře voláme i v případě ohnutí podkovy, přišlápnutí, vražení čehokoli do chodidla koně, horkém kopytě a kulhání vycházející zjevně z kopyta. Podkovářovo řešení je většinou rychlejší, účinnější a levnější než nákladná veterinární péče a zbytečné zatěžování organismu koně antibiotiky.

Je rovněž velmi důležité naučit svého koně zvedat nohy a klidně postát při kování. Ať už si podkovář drží nohy sám nebo využije služeb držiče, není jeho povinností učit vašeho koně držet nohy!  Je to vaše vizitka a neklidný či vzpurný kůň může být velkým nebezpečím pro osoby při ošetřování kopyt. Ohrožení zdraví nebo dokonce života podkováře a lidí kolem rozhodně nepatří do jeho popisu práce!!

 

 
 

 


Archiv

Kalendář
<< říjen / 2021 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 15658
Měsíc: 376
Den: 12